Megtartotta vezető szerepét a régió az ipari termelésben, derül ki a Központi Statisztikai Hivatalnak a tavalyi év első három negyedévét taglaló adatsorából. Komárom-Esztergom nagy fölénnyel országos első a 10 millió 793 ezer forintos fejenkénti termelési értékkel, második Győr-Moson-Sopron 8 millió 667 ezer forinttal, ami az országos átlag kétszeresének felel meg, és 18 százalékos növekedést jelent az előző év hasonló időszakához képest, elemezte a legújabb adatokat a Kisalföld kérésére Hajdu-Smahó Melinda, a Széchenyi-egyetem területi tudományi és vidékfejlesztési tanszékének adjunktusa, a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont Regionális Kutatások Intézetének munkatársa.
— Ez a jelentős növekedés egyrészt azt mutatja, hogy a térség gazdasági bázisát jelentő járműiparnak sikerült megküzdenie a bizonytalansággal és a termelés folyamatosságát veszélyeztető kihívásokkal – mutatott rá a szakértő.
– A tavalyi év elején a chip-hiány, majd az orosz–ukrán háború kitörése miatt az Oroszországból érkező fémek drágulása vagy hiánya, a kieső ukrán alkatrészszállítmányok pótlása, valamint a sanghaji kikötő koronavírus miatti lezárása okozott komoly nehézségeket, amit a harmadik negyedévtől elmélyülő energiaválság és az egyre inkább elszabaduló infláció tovább súlyosbított.
Hajdu-Smahó Melinda hozzátette: mindezek ellenére a győri Audi rekordévet zárt, az esztergomi üzem felértékelődött a Suzuki céghálózatán belül, Komárom-Esztergomban pedig több nemrég indult gyár termelése felfutott, ami együttesen az ipari termelés látványos fellendüléséhez vezetett. Ugyanakkor figyelmeztetett arra: ezek a magas értékek nem csupán a termelés mennyiségének növekedését jelzik, hanem az egyre inkább elszabaduló áremelkedés hatását is tartalmazzák.
A teljes cikk itt elérhető: