A gyerekek nem feltétlenül lesznek boldogabbak tőle, az egyenlőtlenségeket viszont fenntartja és el is mélyíti az intenzív gyereknevelés, amikor a szülő pénzt, időt és energiát nem sajnálva egyengeti gyereke életútját. Különórákra járatja, fejlesztőjátékokat vásárol, fórumokat búj, amelyek még nagyobb nyomást helyeznek rá, hogyan legyen jobb szülő. Kénytelen is saját zsebből kompenzálni, miután az állam egyre kevesebbet fordít az oktatásra, ellenben egyre erősebben kontrollálni próbálja a gyereknevelést. Szőke Alexandra és Kovai Cecília antropológusok az Intersections szaklap Gyereknevelés és az állam című különszámában publikálták kutatásukat.
A gyerekközpontúsággal is összeköthető, hogy a gyerek jövője, sorsa ennyire fontos lett: a neoliberális szemléletben ez egyfajta befektetés is az államok részéről, hogy később minél produktívabb felnőttek legyenek. Itt megállapítható egy ambivalencia, mert közben az állam egyre inkább kivonul a közfeladatokból, mint az oktatás, egészségügy, ami a gyerekek jövőjét jobbíthatná. Emellett viszont egyre erősödik a kontroll, amivel különböző módokon próbálja befolyásolni, hogy a szülők hogyan neveljék a gyereküket. Akár szabályozással, akár úgy, hogy a szülői választásokat limitálja. Franciaországban például ez az otthoni iskolázás egyre erősebb korlátozásához vezetett. A szülőkre így kettős felelősség nehezedik: egyrészt pótolják az állami szolgáltatások hiányosságait, másrészt tegyenek meg minden tőlük telhetőt a gyerekük jövőjéért.
Az intenzív gyereknevelés iszonyú költséges érzelmileg és anyagilag is. Az is befolyásolja a családi munkamegosztást, hogy ki teremti elő ennek az anyagi költségeit, és ki felel az érzelmi részéért. Ha egy társadalomban a „hagyományos” nemi szerepek erősebben működnek, akkor az anyagi teher az apára fog nehezedni, az érzelmi része inkább az anyára. Az is érdekes kutatási téma lenne, hogyan hat ki ez a párkapcsolatra, a házasságok, válások alakulására.
A teljes cikk az alábbi linken olvasható: https://nepszava.hu/3184035_oriasi-erzelmi-es-anyagi-terhet-ro-a-csaladokra-az-intenziv-gyerekneveles-de-ha-nem-tesznek-meg-mindent-a-gyerekuk-jovojeert-senki-mas-nem-fog