A projekt fókuszában a demográfiai hanyatlással küzdő vagy attól fenyegetett európai vidéki régiók álltak. A központi célkitűzések a zsugorodást előidéző folyamat(ok) megértése, a régiók e csoportján belüli heterogenitás feltérképezése voltak, valamint olyan beavatkozási logika(k) kidolgozása az integrált politikai megközelítésekhez, amelyek proaktívan, a területi előnyökön és a felmerülő lehetőségeken alapuló stratégiákat mozdítanak elő, miközben felismerik, hogy enyhíteni kell a folyamatos csökkenés és zsugorodás hatásait, és szem előtt tartják az EU kohéziós és strokturális alapokra vonatkozó politikája keretében rendelkezésre álló „beavatkozási eszközöket”.
A projekt ismereteket és megoldási lehetőségeket kívánt nyújtani az európai vidéki régiókban végbemenő társadalmi-gazdasági változások okairól és következményeiről, és innovatív területi kormányzási megoldásokat tárt fel az akut és gyakran visszafordíthatatlan elnéptelenedéssel és gazdasági hanyatlással küzdő vidéki régiók számára. Emellett a projekt kutatói ajánlásokat fogalmaztak meg a szakpolitikai beavatkozások jobb koordinációjára és hatékonyságára, különösen az Európai Unió vidékfejlesztési és kohéziós politikájával összefüggésben az integrált helyalapú stratégiák célzott megtervezésére, végrehajtására és finanszírozására.
A projekt végén elkészült angol nyelvű összefoglaló jelentés online elérhető itt, a magyar nyelvű összefoglaló pedig itt.
További információ a projekt honlapján és a magyar konzorciumi partner, az RKI honlapján található.