A sokoldalú társadalomtudomány: Hét előadás hét témában
Intézetünk idén is részt vett a Kutatók Éjszakája / Researchers’ Night in Hungary rendezvénysorozaton ‘Mit kutat a kutató?’ címmel. Az online esemény hét előadása különböző szempontú betekintést nyújtott a kutatói munka folyamatába egy-egy társadalomföldrajzos, szociológus, közgazdász kutató tapasztalatain keresztül.
A technológiai fejlődés hozta információrobbanás és az olyan globális események, mint amilyen a Covid-19 világjárvány, amikor hirtelen egy szűk tudományterület eredményei a széles publikum számára érdekessé, sőt életbevágóvá válnak, egyre inkább szükségessé teszi azt, hogy a laikusok is értsék a kutatói munka alapvető természetét. Azok a sztereotípiák és hamis percepciók, amelyek a tudományos kutatással kapcsolatban visszaköszönnek, sokszor túlzott elvárásokba vagy szkepticizmusba csapnak át. Az esemény első előadása ezt a két extrém viszonyulást hivatott árnyalni azáltal, hogy olyan kérdéseket feszeget, mint például: Miért hamis a szobájában magányosan ücsörgő tudós képe? Milyen „terméket” állít elő egy kutató? Létezik-e olyan, hogy kutatói alkat?
Az online esemény további hat előadása más szempontú betekintést nyújtott a kutatói munka folyamatába egy-egy társadalomföldrajzos, szociológus, közgazdász kutató tapasztalatain keresztül, az előadások Intézetünk Youtube csatornáján meghallgathatók.