Keresés
Keresés
Close this search box.

hu / en

Nagy Erika, Intézetünk tudományos főmunkatársa március 15-e alkalmából Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült

A kitüntetést Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszter adta át a Vigadóban 2024. március 14-én

Nagy Erika, Intézetünk tudományos főmunkatársa március 15-e alkalmából Magyar Érdemrend Lovagkereszt polgári tagozat kitüntetésben részesült a gazdaságföldrajz területén végzett kiemelkedő kutatói, szakértői és szakmai közéleti munkája elismeréseképpen. A kitüntetést Csák János, kultúráért és innovációért felelős miniszter adta át a Vigadóban 2024. március 14-én. Az elismeréshez ezúton is gratulálunk! https://kormany.hu/…/csak-janos-allami-kitunteteseket…

Nagy Erika 1968. január 25-én született a békés megyei Gyomán. 1991-ben szerzett földrajz–történelem szakos középiskolai tanári diplomát a József Attila Tudományegyetem (Szegedi Tudományegyetem) Természettudományi Karán. 1998-ban az University of Leicester várostörténet szakán diplomázott (MA). 1999-ben a földrajztudomány kandidátusa tudományos fokozatot ért el. 2015-ben habilitált a Szegedi Tudományegyetem Természettudományi és Informatikai Karán társadalomföldrajz területen.

1991 és 1994 között a József Attila Tudomány Egyetem Gazdasági Földrajzi Tanszékén MTA TMB-ösztöndíjasként dolgozott. 1994 óta a Regionális Kutatások Központja, illetve 2012-től a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont kutatója, előbb a Nyugat-magyarországi Tudományos Intézetben, Győrben, majd 1999-től az Alföldi Tudományos Intézetben/Osztályon, Békéscsabán. Kutatási tevékenysége mellett több hazai felsőoktatási intézmény oktatója. Pályafutása során tanított a Szegedi Tudományegyetem (Gazdaság- és Társadalomföldrajz Tanszék) és a Debreceni Egyetem (Társadalomföldrajz és Területfejlesztési Tanszék) egyetemi képzésein. Emellett oktatott a Szegedi Tudományegyetem Földtudományok Doktori Iskolában, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Gazdaság- és Regionális Tudományok Doktori Iskolában, és a Debreceni Egyetem Földtudományi Doktori Iskolában. Jelenleg is az SzTE Földtudományok Doktori Iskola és a MATE Gazdaság- és Regionális Tudományok Doktori Iskola oktatója. Oktatói munkája elsősorban gazdaságföldrajzi kurzusokhoz kapcsolódik (kereskedelem és fogyasztás földrajzai, innováció, gazdaságföldrajzi paradigmák, társadalmi-területi folyamatok gazdaságföldrajzi háttere), ezeket magyar és angol nyelven is tanítja. Témavezetettjei közül két hallgató szerzett tudományos fokozatot. Nemzetközi oktatási tapasztalattal is rendelkezik: meghívott oktatóként a Hannoveri Leibniz egyetemen, interdiszciplináris városföldrajzi témájú kurzust tartott 2013-ban.

Tagja a Magyar Földrajzi Társaságnak. Nemzetközi tudományos közéleti tevékenységéhez kapcsolódóan tagja a Royal Geographical Society Post-socialist Working Group-jának, a European Regional Science Association-nek, és a Regional Studies Association-nek, valamint alapító tagja a C.A.T. Hálózatnak (Cities After Transition Network). MTA köztestületi tag, választott tagja az MTA X. Osztály Társadalomföldrajzi Tudományos Bizottságnak, tagja a Társadalomföldrajzi Tudományos Bizottság Településföldrajzi Albizottságának, illetve alapító tagja és elnöke a Gazdaságföldrajzi Albizottságnak. Szerepet vállal a Szegedi Tudományegyetem doktori képzéséhez kapcsolódó bizottságokban, a SZTE Földtudományok Doktori Tanácsban és a SZTE Egyetemi Doktori Tanácsban. Ahogy korábban az NKFIH Földtudományok 2 (GEOEXT) zsűri, jelenleg a Komplex tértudományok (TÉR) zsűri tagjaként is fontos szakmai közéleti feladatot lát el.

Közéleti tevékenységének fontos szelete szerkesztőségi munkája a Tér és Társadalom folyóiratnál. Emellett több neves nemzetközi folyóirat szakmai különszámának is szerkesztője volt (Hungarian Geographical Bulletin, European Spatial Research and Policy, European Planning Studies). Szervezője volt a KRTK Regionális Kutatások Intézete társadalmi egyenlőtlenségeket kutató horizontális műhelyének, majd az ebből kinőtt TÉR Műhelynek, amely a térrel foglalkozó (kutató)intézeteket, műhelyeket és kutatókat összekapcsoló horizontális szerveződés.

Kutatási területei közé tartozik elsősorban a gazdaságföldrajz és a városföldrajz, de szakmai érdeklődési területe kiterjed a gazdasági marginalizáció rurális terekben érzékelhető folyamataira és a határtérségek térbeli-társadalmi folyamataira is. Gazdaságföldrajzi kutatásai során törekedett új szemléletek meghonosítására a kutatói gyakorlatban. Így, a kereskedelem-földrajz, a fogyasztás földrajza, a tudásalapú szolgáltatások földrajza terén végzett munkáiban vagy az ingatlanpiacok működését és térformáló szerepét értékelve és a globális termelési hálózatok működését elemezve kritikai társadalomtudományi elméletek alkalmazásával járult hozzá a vizsgált folyamatok megértéséhez. Hasonló szellemben, a kritikai városkutatás szemléletmódját és eszköztárát alkalmazva vizsgálta a várospolitikák térformáló szerepét, a kis- és középvárosi hálózat átalakulási folyamatait, a posztszocialista térség urbanizációs folyamatait és a dzsentrifikáció és városmegújítás buktatóit és lehetőségeit.

Szakértőként (témavezetőként és résztvevő kutatóként is) hozzájárult számos hazai és nemzetközi kutatási program megvalósításához. Ezek többek között MTA kezdeményezésű alapkutatások, minisztériumi háttérkutatási megbízások, NTKH, OTKA, NKFIH kutatások voltak. Nemzetközi kezdeményezésekben való részvétele kiterjedt az International Research Support Scheme, az EU INTERREG és az EU SEE programjaira. 2014 és 2017 között tagja volt az EU FP7/ Marie Curie ITN Program keretében megvalósított „Socio-economic and political responses to polarisation processes in Central and Eastern Europe” c. kutatás kollektívájának, amelynek keretében a kutatási feladatok mellett fiatal kutatók nemzetközi, hálózatos formában megvalósult képzésében is részt vett. Hazai témavezetője volt a 2022-ben zárult „Agents of change in old industrial regions in Europe” c. Volkswagen Stiftung által támogatott kutatásnak, amely hagyományos ipari térségek átalakulási folyamatainak társadalmi kihívásaira hívta fel a figyelmet.

Összesen 171 tudományos közlemény szerzője. 3 könyv szerkesztése fűződik a nevéhez, 14 külföldi kiadású szakfolyóirat tanulmányának szerzője, hazai folyóiratokban 37 munkája jelent meg. Műveire eddig összesen 701 független idézés érkezett. WOS és/vagy Scopus-ban referált folyóiratban megjelent tudományos folyóiratcikkeinek száma 18, idézettsége WOS és/vagy Scopus-ban referált folyóiratban 222. Tudományos tevékenysége során díjazottja volt az MTA TMB Ifjúsági Díjnak (1993), az MTA Nemzeti Stratégiai Programok Ifjúsági Díjnak (1998). Két-két alkalommal nyert el a Magyar Állam Eötvös Ösztöndíját (1999, 2004) és a Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat (2004–06, 2008–2011). 2012-ben Bolyai Plakettel, 2016-ban Pro Geografia díjjal jutalmazták.

2024

Okt

11

H

K

Sz

Cs

P

Sz

V

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

Következő hónap >
a

2024

Okt

11

H

K

Sz

Cs

P

Sz

V

30

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

31

1

2

3

Következő hónap >