A HUN-REN KRTK Regionális Kutatások Intézete fennállásának 40. évfordulója alkalmából 2024 májusában háromnapos rendezvénysorozatot szervezett „Az elmúlt negyven év regionális és vidékfejlesztési folyamatai” címmel, melynek első napján a X. Falukonferencia került megrendezésre, a második és a harmadik napon pedig az angol nyelvű, nemzetközi „RKK40” jubileumi konferencia. A rendezvénysorozat egyszerre volt vissza- és előretekintő jellegű, de a nagyobb hangsúly a stratégiai szemléleten volt, résztvevői neves szakpolitikusok, gyakorlati szakemberek és hazai, határon túli és külföldi kutatók voltak.

A HUN-REN KRTK Regionális Kutatások Intézete fennállásának 40-edik évfordulója alkalmából 2024 májusában háromnapos rendezvénysorozatot szervezett, melynek a Pécsi Püspökség Magtár Rendezvényközpontja biztosított helyszínt. Az eseménysorozat első napján, 2024. május 28-án a 1991-es indulása óta immár tizedik alkalommal került megrendezésre a Falukonferencia. A nagy érdeklődésre számot tartó esemény 88 előadót és összesen 150 résztvevőt fogadott. A szakembertalálkozó megnyitóján először Varjú Viktor, az RKI igazgatója köszöntötte a vendégeket, majd a plenáris ülésen, ami a „Válságok és kiutak a magyar vidéken – az elmúlt 40 év tapasztalatai” címet viselte, két neves szakpolitikai szakértő előadására került sor. Elsőként előadást tartott Szabó Mátyás, az Európai Bizottság szakpolitikai referense, aki a demográfiai átmenet, az elnéptelenedés, a szociális befogadás, illetve a vidékfejlesztés uniós kereteinek a témáit érintette tekintettel hazánk EU-csatlakozásának huszadik évfordulójára. A plenáris ülés második előadója Mayer Gábor, területfejlesztésért felelős államtitkár volt, aki a kistelepülésekhez kapcsolódó területpolitikával foglalkozott a beszédében. A plenáris ülést a 2023 végén megjelent, és 2024 elejétől nyomtatott formában is elérhető Területi Riport 2023 című kötet bemutatója követte. A kötet főszerkesztője, Koós Bálint ismertette a kiadvány elkészítésének az előzményeit, a kötet felépítését és a jövőbeli továbbfejlesztési irányokat.

A konferencia hátralévő részében öt teremben, tizenhárom szekcióban folytatódott a munka. Ennek kulcstémái a felzárkózás, az adaptáció, a jólét és a fenntarthatóság voltak. Az endogén erőforrások és a fejlesztési módszerek, fenntartható működtetési minták kapcsolatai témájában szervezett kerekasztal-beszélgetés résztvevői az elmaradott vidéki térségek felzárkóztatásának aktuális kihívásait és lehetőségeit vették számba néhány előremutató kezdeményezés példáján keresztül.

A rendezvénysorozat második és harmadik napján a Regionális Kutatások Intézete fennállásának negyvenedik évfordulója alkalmából megrendezett angol nyelvű, nemzetközi konferenciára került sor. A rendezvény részben a Regional Studies Association támogatásával valósult meg. A nyitó plenáris ülésen neves előadók sorakoztak fel. A konferencia vendége volt Navracsics Tibor közigazgatási és területfejlesztési miniszter, aki előadásában áttekintette a magyar regionális fejlődés elmúlt évtizedeit, aktuális kihívásait és az azokra adandó szakpolitikai válaszokat. A hazai területfejlesztési politika jövőjére előre tekintve a miniszter három fő pillért emelt ki. Egyrészt a helyalapú megközelítést, a közigazgatási határokon átnyúló funkcionális övezetek szerepét, másrészt a finanszírozási rendszer megújítását, harmadrészt pedig az intézményi rendszernek megújítását, ami által elérhetik az embereket. A plenáris ülés második előadója Jakab Roland, a HUN-REN vezérigazgatója volt, aki áttekintette a kutatóhálózat jelenlegi helyzetét és a hálózatot érintő aktuális folyamatokat. A vezérigazgatót követően Fertő Imre, a HUN-REN KRTK főigazgatója tartott előadást, bemutatva a kutatóközpont misszióját és a keretei között folyó kutatói munka hatását.

Ezt követően Franziska Sielker, a Bécsi Műszaki Egyetem (Technische Universität Wien) és a Cambridge-i Egyetem oktatója mutatta be előadását a városok és régiók határokon átnyúló együttműködéséről európai kitekintésben. Ötödikként James W. Scott, a University of Eastern Finland professzora és a HUN-REN KRTK RKI külső munkatársa tartott előadást „A határok, a geopolitika és a tér-képzetek közötti sokrétű kapcsolatok nyomon követése” címmel. Ebben bemutatta az RKI Határkutató csoportjában folyó munkát, a határok különböző értelmezését és azok jelentőségét az európai integráció által lefedett térben. Végül, de nem utolsósorban Benedek József, a kolozsvári Babeș-Bolyai Egyetem professzora ismertette legújabb eredményeit. Kutatása a Fenntartható Fejlődési Célok (SDG-k) mérésére, vizualizációjára és monitorozására irányult, amelynek során innovatív megfigyelési módszereket és GIS-eszközöket dolgoztak ki.

A jubileumi konferencia első napjának további részében szekcióülések zajlottak négy különböző helyszínen, majd a nap szakmai programját egy kerekasztal-beszélgetés zárta le. Ennek témája a Magyarország fejlett és periférikus térségeiben végbe menő újraiparosodás volt, amit a részt vevő szakértők Győr és Pécs példáján keresztül tárgyaltak meg.

A konferencián összesen 12 fő szekcióban zajlott a munka, ahol 90 előadó mutatta be kutatási eredményeit. A szekciók tematikailag néhány jól körülhatárolható kérdés köré szerveződtek. A program fő témái elsősorban a környezeti, gazdasági és társadalmi értelemben vett fenntarthatósághoz, a határon átnyúló együttműködésekhez, a kisléptékű, alulról jövő fejlesztési kezdeményezésekhez kapcsolódtak.

A jubileumi konferencia egyszerre volt vissza- és előretekintő jellegű, de a nagyobb hangsúly a stratégiai szemléleten volt. A meghívott vendégek változatos összetétele tükrözte az intézet nyitottságát a nemzeti, sőt, uniós szintű politikai döntéshozók, valamint a hazai és a nemzetközi kutatói közösség felé, beleértve a Kárpát-medencéből érkezőket is. Amint az a konferencián többször is elhangzott, a regionális tudomány tárgykörébe tartozó számos permanens kihívást még nem sikerült megoldani, így még a következő 40 éven túl is szerteágazó kutatási irányok rajzolódnak ki a regionalista közösség számára. A konferencia absztrakt kötete online elérhető: RKK40Conference Abstractbook 

A két konferencia honlapja:

RKK40 Anniversary conference

 

X. Falukonferencia 2024

Szerző: Zsibók Zsuzsanna, tudományos főmunkatárs